herbata

Dlaczego warto pić herbatę

Herbata towarzyszy nam już od wielu lat. Jest pyszna w smaku, ma przyjemny aromat, a jej rozgrzewające działanie nie ma sobie równych w chłodne wieczory. Wielu osobom picie tego napoju kojarzy się jedynie z przeziębieniem lub zimą. Warto jednak pić herbatę znacznie częściej, gdyż odznacza się ona prozdrowotnymi właściwościami. Czym dokładnie jest herbata? Dlaczego warto ją pić? Jakimi zaletami się charakteryzuje?

Czym dokładnie jest herbata?

Herbata (szybka wysyłka Twoich zakupów tylko na bee.pl) jest wszystkim dobrze znanym napojem, który chętnie pije mnóstwo osób na całym świecie. Jest to napar, który przyrządza się z różnych części roślin należących do rodzaju kamelia. Najczęściej wykorzystuje się liście i pąki, a czasami również łodyżki. Trudno jest powiedzieć, kiedy zaczęto pić herbatę. Według jednej z legend została ona przypadkowo zaparzona przez mitycznego cesarza Shennonga. Pierwsze zapiski na temat tego napoju pochodzą z X wieku p.n.e.

Różnorodność herbat

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów herbat. Czarna, zielona, biała – każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od preferencji. Istnieją różne klasyfikacje herbat, dlatego trudno jest powiedzieć, ile rodzajów tego napoju istnieje. Oprócz podstawowych typów herbat można także zdecydować się na różnego rodzaju mieszanki, które zachwycają swoim bogatym smakiem i niezwykłym aromatem.

Zalety picia herbaty

Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto jak najczęściej pić herbatę. Jednym z nich jest oczywiście rozgrzewające działanie, które docenia każda osoba w zimowe dni. Jednak to nie wszystko. Regularne picie herbaty pomaga oczyścić organizm i wspomaga trawienie, dlatego świetnie sprawdzi się przy diecie redukcyjnej. Napar ten wzmacnia również odporność. Może być także źródłem wielu składników mineralnych, np. potasu, fosforu, sodu, a także witaminy K, C i z grupy B. Herbata, podobnie jak kawa zawiera kofeinę, jednak działa nieco inaczej. Po wypiciu kawy szybko czujemy przypływ energii. W przypadku herbaty kofeina działa nieco wolniej, ale przez dłuższy czas.